<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss version="2.0" xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/">
  <channel>
    <title>DEV Community: Serban Ionut Junc</title>
    <description>The latest articles on DEV Community by Serban Ionut Junc (@serban_ionutjunc_f4804bb).</description>
    <link>https://dev.to/serban_ionutjunc_f4804bb</link>
    <image>
      <url>https://media2.dev.to/dynamic/image/width=90,height=90,fit=cover,gravity=auto,format=auto/https:%2F%2Fdev-to-uploads.s3.us-east-2.amazonaws.com%2Fuploads%2Fuser%2Fprofile_image%2F2798290%2F062b3de1-3da5-4384-b217-1fd30403e7de.jpg</url>
      <title>DEV Community: Serban Ionut Junc</title>
      <link>https://dev.to/serban_ionutjunc_f4804bb</link>
    </image>
    <atom:link rel="self" type="application/rss+xml" href="https://dev.to/feed/serban_ionutjunc_f4804bb"/>
    <language>en</language>
    <item>
      <title>REAL DOC FOREST SRL domină Exploatarea forestieră în Alba, cu 98.919.146 RON cifră de afaceri</title>
      <dc:creator>Serban Ionut Junc</dc:creator>
      <pubDate>Thu, 05 Nov 2026 06:21:51 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/serban_ionutjunc_f4804bb/real-doc-forest-srl-domina-exploatarea-forestiera-in-alba-cu-98919146-ron-cifra-de-afaceri-4b2l</link>
      <guid>https://dev.to/serban_ionutjunc_f4804bb/real-doc-forest-srl-domina-exploatarea-forestiera-in-alba-cu-98919146-ron-cifra-de-afaceri-4b2l</guid>
      <description>&lt;p&gt;Analiza bilanțurilor publice pentru anul trecut arată o activitate intensă în domeniul Exploatării forestiere din județul Alba. Din cele 108 firme cu bilanț depus, 64 au înregistrat profit, reprezentând 59% din total. Cifra de afaceri totală a sectorului a atins 203.420.806 RON, indicând un rol semnificativ al acestui domeniu în economia locală a județului Alba.&lt;/p&gt;

&lt;h2&gt;
  
  
  Primele 10 firme din domeniul exploatarea forestieră din județul Alba
&lt;/h2&gt;

&lt;ol&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/real-doc-forest-srl-28084990/" rel="noopener noreferrer"&gt;REAL DOC FOREST SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 98.919.146 RON, profit 1.967.951 RON, 108 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/cumintenia-pamantului-srl-42558755/" rel="noopener noreferrer"&gt;CUMINTENIA PAMANTULUI SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 11.992.091 RON, pierdere 342.603 RON.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/agro-montana-srl-5665552/" rel="noopener noreferrer"&gt;AGRO MONTANA SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 9.730.107 RON, profit 755.915 RON, 19 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/laurean-srl-15148430/" rel="noopener noreferrer"&gt;LAUREAN SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 8.565.353 RON, profit 66.766 RON, 23 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/ioanis-forest-srl-25761600/" rel="noopener noreferrer"&gt;IOANIS FOREST SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 5.432.522 RON, pierdere 629.438 RON, 15 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/adm-forest-srl-47573055/" rel="noopener noreferrer"&gt;ADM FOREST SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 3.431.167 RON, profit 247.466 RON, 7 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/adonai-silva-srl-27140138/" rel="noopener noreferrer"&gt;ADONAI SILVA SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 3.359.103 RON, profit 271.617 RON, 10 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/any-ram-forest-srl-41696199/" rel="noopener noreferrer"&gt;ANY &amp;amp; RAM FOREST SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 3.003.510 RON, profit 139.933 RON, 2 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/roxi-marci-forest-srl-38767540/" rel="noopener noreferrer"&gt;ROXI MARCI FOREST SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 2.770.617 RON, profit 94.132 RON, 8 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/costel-forest-srl-15159889/" rel="noopener noreferrer"&gt;COSTEL FOREST SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 2.681.710 RON, pierdere 773.464 RON, 10 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;/ol&gt;

&lt;p&gt;Topul 10 al firmelor din Exploatarea forestieră în județul Alba este dominat de REAL DOC FOREST SRL din Aiud, care a raportat o cifră de afaceri de 98.919.146 RON și un profit de 1.967.951 RON, având 108 angajați. Această companie contribuie cu 49% la cifra de afaceri totală a sectorului. Împreună, primele zece firme generează 74% din cifra de afaceri totală a domeniului în județ.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Din cele zece firme de top, șapte au înregistrat profit, în timp ce trei au raportat pierderi. CUMINTENIA PAMANTULUI SRL, clasată pe locul doi, a avut o cifră de afaceri de 11.992.091 RON, dar a încheiat anul cu o pierdere de 342.603 RON. Diferența dintre prima firmă și a zecea firmă, COSTEL FOREST SRL, este considerabilă, aceasta din urmă având o cifră de afaceri de 2.681.710 RON și o pierdere de 773.464 RON.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Localitatea Aiud se remarcă prin prezența a două firme în top 10, la fel ca și Sat Martinie. Alte localități precum Sat Vintu De Jos, Sat Almasu Mare, Sat Pianu De Jos, Sat Budeni, Sat Horea și Sat Bistra au fiecare câte o firmă inclusă în acest clasament, arătând o distribuție geografică variată a activității de exploatare forestieră în Alba. O singură firmă din top 10, ROXI MARCI FOREST SRL, are ca domeniu de activitate Tăierea și rindeluirea lemnului.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Aceste date oferă o imagine clară a peisajului economic din Exploatarea forestieră în Alba. Pentru o analiză detaliată a performanțelor și pentru a explora informații complete despre toate firmele din județ, vă invităm să consultați datele pe site-ul nostru.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Pentru celelalte firme din județul Alba și pentru bilanțurile complete, vezi &lt;a href="https://toatefirmele.ro/cauta-firme/?judet=Alba" rel="noopener noreferrer"&gt;toatefirmele.ro&lt;/a&gt;. Date din bilanțurile publice depuse de firme, prelucrate de ToateFirmele.ro.&lt;/p&gt;

</description>
      <category>romania</category>
      <category>business</category>
      <category>finance</category>
      <category>data</category>
    </item>
    <item>
      <title>GEVIS PROTEAM SRL domină piața de arhitectură din Alba cu 29.163.149 RON cifră de afaceri</title>
      <dc:creator>Serban Ionut Junc</dc:creator>
      <pubDate>Thu, 05 Nov 2026 06:21:12 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/serban_ionutjunc_f4804bb/gevis-proteam-srl-domina-piata-de-arhitectura-din-alba-cu-29163149-ron-cifra-de-afaceri-27lh</link>
      <guid>https://dev.to/serban_ionutjunc_f4804bb/gevis-proteam-srl-domina-piata-de-arhitectura-din-alba-cu-29163149-ron-cifra-de-afaceri-27lh</guid>
      <description>&lt;p&gt;Analiza datelor financiare arată o performanță notabilă a firmelor din domeniul "Activități de arhitectură" în județul Alba. Dintr-un total de 113 firme cu bilanț depus, 77 au înregistrat profit, reprezentând un procent de 68%. Cifra de afaceri totală a sectorului a atins "82.562.259 RON", demonstrând o piață activă și competitivă în județ.&lt;/p&gt;

&lt;h2&gt;
  
  
  Primele 10 firme din domeniul activități de arhitectură din județul Alba
&lt;/h2&gt;

&lt;ol&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/gevis-proteam-srl-14421794/" rel="noopener noreferrer"&gt;GEVIS PROTEAM SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 29.163.149 RON, profit 9.743.476 RON, 32 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/dts-unic-proiect-srl-14887310/" rel="noopener noreferrer"&gt;DTS UNIC PROIECT SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 9.055.034 RON, profit 268.546 RON, 25 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/chiriac-proiect-srl-37729760/" rel="noopener noreferrer"&gt;CHIRIAC PROIECT SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 6.197.832 RON, profit 4.649.002 RON, 2 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/kule-arhitectura-srl-47236629/" rel="noopener noreferrer"&gt;KULE ARHITECTURA SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 3.041.446 RON, profit 729.870 RON, 1 angajat.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/arenco-group-srl-41214958/" rel="noopener noreferrer"&gt;ARENCO GROUP SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 2.769.186 RON, profit 435.643 RON, 2 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/biroul-de-proiectare-strajan-srl-1756640/" rel="noopener noreferrer"&gt;BIROUL DE PROIECTARE STRAJAN SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 2.500.442 RON, profit 324.648 RON, 8 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/arhitect-magda-srl-18069810/" rel="noopener noreferrer"&gt;ARHITECT MAGDA SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 1.816.719 RON, profit 396.561 RON, 4 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/global-estate-srl-39533319/" rel="noopener noreferrer"&gt;GLOBAL ESTATE SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 1.406.560 RON, profit 30.943 RON, 2 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/manadelucru-srl-21729313/" rel="noopener noreferrer"&gt;MANADELUCRU SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 1.377.428 RON, profit 526.856 RON, 2 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/archiestate-srl-46941086/" rel="noopener noreferrer"&gt;ARCHIESTATE SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 1.064.800 RON, profit 221.419 RON, 1 angajat.&lt;/li&gt;
&lt;/ol&gt;

&lt;p&gt;Primele zece firme din topul "Activități de arhitectură" din Alba generează "71%" din cifra de afaceri totală a sectorului, indicând o concentrare semnificativă a puterii economice. Liderul, GEVIS PROTEAM SRL din Alba Iulia, contribuie singură cu "35%" din totalul cifrei de afaceri, având o cifră de afaceri de "29.163.149 RON" și un profit de "9.743.476 RON".&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Din cele zece firme analizate, toate au raportat profit, ceea ce subliniază o stabilitate și eficiență în rândul jucătorilor de top. Localitatea Alba Iulia domină clasamentul, având 7 firme în top 10, urmată de Cugir cu 2 firme și Blaj cu o singură firmă. Această distribuție geografică arată o polarizare a activității economice în jurul reședinței de județ.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Diferența dintre prima firmă, GEVIS PROTEAM SRL, cu "29.163.149 RON" cifră de afaceri, și a zecea firmă, ARCHIESTATE SRL, cu "1.064.800 RON" cifră de afaceri, este considerabilă, reflectând un decalaj substanțial între lider și restul clasamentului. Această discrepanță sugerează o piață cu un jucător dominant și multiple firme de dimensiuni mai mici, dar profitabile.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Aceste date oferă o imagine clară a performanței sectorului de arhitectură din Alba. Pentru o analiză detaliată și informații complete despre toate firmele, vă invităm să consultați platforma noastră, unde sunt disponibile bilanțurile publice.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Pentru celelalte firme din județul Alba și pentru bilanțurile complete, vezi &lt;a href="https://toatefirmele.ro/cauta-firme/?judet=Alba" rel="noopener noreferrer"&gt;toatefirmele.ro&lt;/a&gt;. Date din bilanțurile publice depuse de firme, prelucrate de ToateFirmele.ro.&lt;/p&gt;

</description>
      <category>romania</category>
      <category>business</category>
      <category>finance</category>
      <category>data</category>
    </item>
    <item>
      <title>Topul firmelor din județul Suceava: Performanțe economice notabile</title>
      <dc:creator>Serban Ionut Junc</dc:creator>
      <pubDate>Wed, 04 Nov 2026 11:15:43 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/serban_ionutjunc_f4804bb/topul-firmelor-din-judetul-suceava-performante-economice-notabile-1k73</link>
      <guid>https://dev.to/serban_ionutjunc_f4804bb/topul-firmelor-din-judetul-suceava-performante-economice-notabile-1k73</guid>
      <description>&lt;p&gt;Economia județului Suceava este analizată prin prisma bilanțurilor publice, oferind o imagine de ansamblu asupra performanțelor companiilor locale. Din cele 18.060 de firme care au depus bilanțuri, un procent de 76% au înregistrat profit. Cifra de afaceri totală la nivel județean a ajuns la 40.095.834.247 RON, cu un total de 78.919 angajați.&lt;/p&gt;

&lt;h2&gt;
  
  
  Primele 10 firme din județul Suceava după cifra de afaceri
&lt;/h2&gt;

&lt;ol&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/egger-romania-srl-16136689/" rel="noopener noreferrer"&gt;EGGER ROMANIA SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 2.269.593.187 RON, profit 195.699.178 RON, 871 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/valvis-holding-distribution-sa-27857133/" rel="noopener noreferrer"&gt;VALVIS HOLDING DISTRIBUTION SA&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 665.227.561 RON, profit 36.378.742 RON, 118 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/carpathian-springs-sa-13290801/" rel="noopener noreferrer"&gt;CARPATHIAN SPRINGS SA&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 532.311.684 RON, profit 75.610.204 RON, 393 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/ambro-sa-2691530/" rel="noopener noreferrer"&gt;AMBRO SA&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 444.741.231 RON, pierdere 19.280.366 RON, 596 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/set-corporation-srl-29084042/" rel="noopener noreferrer"&gt;SET CORPORATION SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 437.440.587 RON, profit 43.743.475 RON, 1.338 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/tehno-world-srl-15231305/" rel="noopener noreferrer"&gt;TEHNO WORLD SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 425.889.758 RON, profit 27.868.865 RON, 277 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/trutzi-srl-17898144/" rel="noopener noreferrer"&gt;TRUTZI SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 363.727.829 RON, profit 1.706.553 RON, 350 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/egger-technologia-srl-16427025/" rel="noopener noreferrer"&gt;EGGER TECHNOLOGIA SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 344.063.962 RON, profit 16.335.536 RON, 45 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/eurospeed-srl-13069275/" rel="noopener noreferrer"&gt;EUROSPEED SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 310.284.567 RON, profit 16.878.150 RON, 133 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;
&lt;a href="https://toatefirmele.ro/firma/symmetrica-srl-6552535/" rel="noopener noreferrer"&gt;SYMMETRICA SRL&lt;/a&gt;: cifra de afaceri 306.069.540 RON, profit 39.323.247 RON, 596 angajați.&lt;/li&gt;
&lt;/ol&gt;

&lt;p&gt;Primele zece firme din Suceava generează 15% din cifra de afaceri totală a județului, în timp ce liderul, EGGER ROMANIA SRL, contribuie cu 6% din total. Această concentrare subliniază influența semnificativă a companiilor mari asupra economiei locale. Din cele zece firme de top, nouă au raportat profit, excepția fiind AMBRO SA, care a înregistrat o pierdere de 19.280.366 RON.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Domeniul de activitate cel mai bine reprezentat în top 10 este "Fabricarea de furnire și a panourilor din lemn", având o singură firmă. Localitatea Sat Scheia domină în top 10, având trei firme, urmată de Rădăuți și Vatra Dornei, fiecare cu câte două firme. Suceava, Sat Baia și Sat Verești au câte o firmă în clasament.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Diferența dintre prima și a zecea firmă din top este considerabilă, EGGER ROMANIA SRL având o cifră de afaceri de 2.269.593.187 RON, în timp ce SYMMETRICA SRL, clasată pe locul zece, a realizat 306.069.540 RON. Această discrepanță evidențiază un ecart semnificativ între liderul pieței și celelalte companii din clasament.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Aceste date oferă o perspectivă clară asupra dinamicii economice din județul Suceava. Pentru o analiză detaliată și informații complete despre toate firmele, vă invităm să consultați datele disponibile pe site-ul nostru.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Lista completă a firmelor din județul Suceava, cu bilanțurile și datele de identificare, este pe &lt;a href="https://toatefirmele.ro/cauta-firme/?judet=Suceava" rel="noopener noreferrer"&gt;toatefirmele.ro&lt;/a&gt;. Date din bilanțurile publice depuse de firme, prelucrate de ToateFirmele.ro.&lt;/p&gt;

</description>
      <category>romania</category>
      <category>business</category>
      <category>finance</category>
      <category>data</category>
    </item>
  </channel>
</rss>
