<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss version="2.0" xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/">
  <channel>
    <title>DEV Community: sirus kiani</title>
    <description>The latest articles on DEV Community by sirus kiani (@sirus_kiani_ff6a85ee1ce13).</description>
    <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13</link>
    <image>
      <url>https://media2.dev.to/dynamic/image/width=90,height=90,fit=cover,gravity=auto,format=auto/https:%2F%2Fdev-to-uploads.s3.us-east-2.amazonaws.com%2Fuploads%2Fuser%2Fprofile_image%2F3146101%2F1aa729c5-93a1-42ee-8676-8727121b5809.jpg</url>
      <title>DEV Community: sirus kiani</title>
      <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13</link>
    </image>
    <atom:link rel="self" type="application/rss+xml" href="https://dev.to/feed/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13"/>
    <language>en</language>
    <item>
      <title>مقایسه کابل شبکه؛ مقایسه کابل شبکه لگراند و نگزنس</title>
      <dc:creator>sirus kiani</dc:creator>
      <pubDate>Mon, 12 Oct 2026 06:29:49 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/mqysh-khbl-shbkhh-mqysh-khbl-shbkhh-lgrnd-w-ngzns-4ojb</link>
      <guid>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/mqysh-khbl-shbkhh-mqysh-khbl-shbkhh-lgrnd-w-ngzns-4ojb</guid>
      <description>&lt;p&gt;برای راه‌اندازی یک شبکه کامپیوتری پایدار، انتخاب کابل شبکه مناسب اهمیت زیادی دارد. کیفیت کابل‌کشی می‌تواند روی سرعت انتقال اطلاعات، پایداری ارتباط، عملکرد تجهیزات شبکه و حتی هزینه‌های نگهداری در آینده تأثیر بگذارد. به همین دلیل، هنگام &lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/passive/network-cable/" rel="noopener noreferrer"&gt;خرید کابل شبکه&lt;/a&gt; نباید فقط به قیمت یا نام برند توجه کرد؛ بلکه باید نوع کابل، رده، جنس مغزی، نوع شیلد، استاندارد ساخت و شرایط محل نصب را نیز در نظر گرفت.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;&lt;a href="https://media2.dev.to/dynamic/image/width=800%2Cheight=%2Cfit=scale-down%2Cgravity=auto%2Cformat=auto/https%3A%2F%2Fdev-to-uploads.s3.us-east-2.amazonaws.com%2Fuploads%2Farticles%2Fnwdd0073nk17dmvtj0o7.jpg" class="article-body-image-wrapper"&gt;&lt;img src="https://media2.dev.to/dynamic/image/width=800%2Cheight=%2Cfit=scale-down%2Cgravity=auto%2Cformat=auto/https%3A%2F%2Fdev-to-uploads.s3.us-east-2.amazonaws.com%2Fuploads%2Farticles%2Fnwdd0073nk17dmvtj0o7.jpg" alt=" " width="800" height="300"&gt;&lt;/a&gt;&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در بازار تجهیزات شبکه، &lt;a href="https://itshabake.com/product-tag/%da%a9%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87-%d9%84%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%af/" rel="noopener noreferrer"&gt;کابل شبکه لگراند&lt;/a&gt; (Legrand) و &lt;a href="https://itshabake.com/product-tag/%da%a9%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87-%d9%86%da%af%d8%b2%d9%86%d8%b3/" rel="noopener noreferrer"&gt;کابل شبکه نگزنس&lt;/a&gt; (Nexans) از برندهای شناخته‌شده هستند که در پروژه‌های اداری، تجاری و سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما کدام برند انتخاب مناسب‌تری است؟ آیا خرید کابل شبکه لگراند همیشه بهتر از نگزنس است یا می‌توان با انتخاب یک مدل مناسب از نگزنس، هزینه اجرای شبکه را کاهش داد؟&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در این مقاله، مهم‌ترین نکات خرید کابل شبکه را بررسی می‌کنیم و تفاوت‌های کابل شبکه لگراند و نگزنس را از نظر مشخصات فنی، کاربرد، کیفیت ساخت و هزینه انتخاب مقایسه خواهیم کرد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;چرا انتخاب کابل شبکه مناسب اهمیت دارد؟&lt;br&gt;
کابل شبکه یکی از اجزای اصلی زیرساخت ارتباطی در ساختمان‌ها و سازمان‌هاست. حتی اگر از سوئیچ سیسکو، روتر حرفه‌ای، سرور قدرتمند و تجهیزات پیشرفته استفاده کنید، کابل‌کشی نامناسب می‌تواند باعث افت کیفیت ارتباط و بروز مشکلات شبکه شود.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;انتخاب صحیح کابل شبکه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;سرعت موردنیاز شبکه و تجهیزات متصل به آن&lt;br&gt;
طول مسیر کابل‌کشی و شرایط محیط نصب&lt;br&gt;
وجود منابع نویز الکترومغناطیسی در مسیر&lt;br&gt;
نیاز به انتقال برق از طریق کابل با فناوری PoE&lt;br&gt;
الزامات ایمنی و مقاومت در برابر آتش&lt;br&gt;
بودجه پروژه و هزینه توسعه شبکه در آینده&lt;br&gt;
برای مثال، کابل مناسب برای اتصال چند کامپیوتر در یک دفتر کوچک ممکن است با کابل موردنیاز یک مرکز داده، ساختمان اداری بزرگ یا شبکه‌ای مجهز به اکسس‌پوینت‌های متعدد متفاوت باشد. بنابراین، پیش از خرید کابل شبکه باید نیاز واقعی پروژه مشخص شود.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;هنگام خرید کابل شبکه به چه نکاتی توجه کنیم؟&lt;br&gt;
۱. رده کابل شبکه؛ Cat5e، Cat6 یا Cat6A؟&lt;br&gt;
رده یا Category کابل، یکی از مهم‌ترین مشخصات فنی آن است. کابل‌های Cat5e، Cat6 و Cat6A از گزینه‌های رایج در شبکه‌های کامپیوتری هستند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;کابل شبکه Cat5e: برای بسیاری از شبکه‌های معمولی با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه مناسب است و در پروژه‌هایی که نیازهای ساده‌تری دارند، می‌تواند گزینه اقتصادی باشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;کابل شبکه Cat6: برای شبکه‌های گیگابیتی انتخاب متداولی است و پهنای باند اسمی ۲۵۰ مگاهرتز دارد. این رده برای بسیاری از شبکه‌های اداری، فروشگاهی و سازمانی مناسب است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;کابل شبکه Cat6A: با پهنای باند اسمی ۵۰۰ مگاهرتز طراحی شده و در صورت استفاده از تجهیزات سازگار و رعایت محدودیت‌های استاندارد، برای شبکه‌های ۱۰ گیگابیتی تا فاصله استاندارد کانال ۱۰۰ متری مناسب است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;انتخاب کابل گران‌تر لزوماً به معنای عملکرد بهتر در هر پروژه نیست. اگر تجهیزات شبکه و نیازهای ارتباطی شما به Cat6 محدود است، ممکن است خرید Cat6A توجیه اقتصادی نداشته باشد. در مقابل، برای زیرساختی که از ابتدا با هدف پشتیبانی از ۱۰ گیگابیت طراحی می‌شود، Cat6A می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;۲. تفاوت کابل UTP و SFTP و سایر انواع شیلددار&lt;br&gt;
یکی دیگر از نکات مهم خرید کابل شبکه، توجه به نوع محافظت آن در برابر نویز است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;U/UTP: بدون شیلد کلی و بدون شیلد جداگانه برای زوج سیم‌ها.&lt;br&gt;
F/UTP: دارای شیلد فویلی کلی در اطراف زوج سیم‌ها.&lt;br&gt;
U/FTP: بدون شیلد کلی، اما دارای فویل جداگانه برای هر زوج سیم.&lt;br&gt;
S/FTP: دارای شیلد بافته‌شده کلی و فویل جداگانه برای زوج سیم‌ها.&lt;br&gt;
در محیط‌های اداری معمولی، کابل UTP ممکن است کاملاً پاسخ‌گو باشد. اما در مسیرهایی که منابع نویز الکترومغناطیسی قابل‌توجه وجود دارند، انتخاب کابل شیلددار می‌تواند مفید باشد؛ البته به شرط آنکه اتصال‌ها، کیستون‌ها، پچ پنل و سایر اجزای شبکه نیز با ساختار کابل سازگار باشند و الزامات اتصال زمین رعایت شوند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;۳. جنس مغزی؛ مس خالص یا CCA؟&lt;br&gt;
جنس هادی کابل شبکه تأثیر مستقیمی بر مشخصات الکتریکی آن دارد. کابل‌های دارای هادی مسی خالص معمولاً برای کابل‌کشی ثابت و پروژه‌های حرفه‌ای انتخاب مطمئن‌تری هستند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در مقابل، برخی کابل‌های ارزان‌قیمت از هادی آلومینیومی با روکش مس یا CCA استفاده می‌کنند. این کابل‌ها را نباید صرفاً به دلیل قیمت پایین‌تر جایگزین کابل مسی استاندارد کرد؛ به‌ویژه در مسیرهای طولانی یا کاربردهای PoE که تجهیزات از طریق کابل شبکه برق دریافت می‌کنند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;هنگام خرید کابل شبکه لگراند یا نگزنس، مشخصات فنی مدل دقیق را بررسی کنید و به نام برند به‌تنهایی اکتفا نکنید.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;۴. روکش PVC یا LSZH؟&lt;br&gt;
روکش کابل شبکه علاوه بر حفاظت مکانیکی، در شرایط آتش‌سوزی نیز اهمیت دارد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;روکش PVC در بسیاری از کاربردهای متداول استفاده می‌شود. در مقابل، کابل‌های دارای روکش LSZH در شرایط آتش‌سوزی دود کمتر و گازهای اسیدی کمتری تولید می‌کنند. این ویژگی می‌تواند در ساختمان‌های پرتردد، مراکز درمانی، فضاهای عمومی و پروژه‌هایی که الزامات ایمنی مشخصی دارند، اهمیت بیشتری داشته باشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;البته LSZH بودن به‌تنهایی به معنای برخورداری از بالاترین درجه مقاومت در برابر آتش نیست. در پروژه‌های حساس باید طبقه‌بندی حریق و استاندارد دقیق همان مدل بررسی شود.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;۵. متراژ و نوع بسته‌بندی&lt;br&gt;
کابل شبکه معمولاً در حلقه‌ها یا کارتن‌هایی با متراژ مشخص عرضه می‌شود؛ برای مثال، بسته‌های ۳۰۵ یا ۵۰۰ متری در برخی مدل‌ها وجود دارند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;پیش از خرید، متراژ مسیرهای کابل‌کشی، تعداد پریزهای شبکه، مسیرهای رزرو و میزان پرت نصب را محاسبه کنید. خرید متراژ بیش از نیاز، سرمایه را در موجودی غیرضروری درگیر می‌کند و خرید کمتر از نیاز نیز می‌تواند هزینه تأمین مجدد و تفاوت سری تولید را به همراه داشته باشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;خرید کابل شبکه لگراند؛ چه زمانی انتخاب مناسبی است؟&lt;br&gt;
لگراند یکی از برندهای شناخته‌شده در حوزه تجهیزات برق، شبکه و سیستم‌های کابل‌کشی ساخت‌یافته است. این برند محصولاتی مانند کابل شبکه، پچ پنل، کیستون، پریز شبکه و سایر تجهیزات زیرساخت ارتباطی عرضه می‌کند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;یکی از نکات مهم در خرید کابل شبکه لگراند، امکان بررسی راهکارهای متناسب در کنار سایر اجزای سیستم کابل‌کشی است. برای پروژه‌هایی که قرار است از تجهیزات یکپارچه و هماهنگ استفاده کنند، این موضوع می‌تواند در انتخاب تجهیزات و طراحی زیرساخت اهمیت داشته باشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مزایای خرید کابل شبکه لگراند&lt;br&gt;
تنوع محصولات در رده‌ها و ساختارهای مختلف کابل شبکه&lt;br&gt;
وجود مدل‌های UTP و شیلددار متناسب با نیاز پروژه&lt;br&gt;
عرضه مدل‌هایی با روکش‌های مختلف و طبقه‌بندی‌های ایمنی متفاوت&lt;br&gt;
امکان طراحی زیرساخت کابل‌کشی با استفاده از تجهیزات متناسب همین برند&lt;br&gt;
دسترسی به مشخصات فنی و مستندات رسمی برای بررسی مدل‌ها&lt;br&gt;
برای نمونه، در سبد محصولات رسمی لگراند، کابل‌های Cat6 از نوع U/UTP و F/UTP با هادی مسی و روکش‌های مشخص عرضه شده‌اند. برخی مدل‌های Cat6A نیز با ساختار شیلددار برای کاربردهای شبکه پرسرعت ارائه می‌شوند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;کابل شبکه لگراند برای چه پروژه‌هایی مناسب است؟&lt;br&gt;
خرید کابل شبکه لگراند می‌تواند برای پروژه‌های اداری، سازمانی، تجاری و زیرساخت‌هایی که هماهنگی تجهیزات کابل‌کشی اهمیت دارد، گزینه مناسبی باشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;بااین‌حال، برای انتخاب صحیح باید مدل دقیق، رده کابل، جنس هادی، نوع شیلد و مشخصات روکش را بررسی کرد. صرفاً لگراند بودن کابل تضمین نمی‌کند که تمام مدل‌های این برند برای هر پروژه‌ای مناسب باشند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;خرید کابل شبکه نگزنس؛ انتخابی برای زیرساخت‌های حرفه‌ای&lt;br&gt;
نگزنس یکی دیگر از برندهای مطرح حوزه کابل و زیرساخت ارتباطی است که در زمینه کابل‌های شبکه مسی و راهکارهای کابل‌کشی ساخت‌یافته فعالیت دارد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Download the Medium app&lt;br&gt;
در سبد محصولات نگزنس، کابل‌های Cat6 در انواع U/UTP و F/UTP و با روکش‌های مختلف عرضه می‌شوند. برای مثال، برخی مدل‌های Cat6 این برند از هادی مسی ۲۳ AWG، ساختار چهار زوج و پهنای باند ۲۵۰ مگاهرتز بهره می‌برند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مزایای خرید کابل شبکه نگزنس&lt;br&gt;
تنوع مدل‌های کابل شبکه برای کاربردهای مختلف&lt;br&gt;
عرضه کابل‌های Cat6 و Cat6A در ساختارهای گوناگون، بسته به سری محصول&lt;br&gt;
وجود مدل‌هایی با روکش LSZH برای کاربردهای دارای الزامات ایمنی&lt;br&gt;
ارائه مشخصات فنی و مستندات محصولات برای بررسی عملکرد&lt;br&gt;
وجود برخی راهکارهای کابل‌کشی ساخت‌یافته با امکان بهره‌مندی از شرایط ضمانت سیستمی در صورت رعایت الزامات مربوطه&lt;br&gt;
یکی از ویژگی‌های برخی کابل‌های نگزنس، استفاده از جداکننده مرکزی در ساختار کابل است که به حفظ آرایش زوج‌ها و کاهش تغییر شکل هسته در بعضی مدل‌ها کمک می‌کند. البته این ویژگی در تمام محصولات نگزنس وجود ندارد و باید بر اساس مدل دقیق بررسی شود.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;کابل شبکه نگزنس برای چه پروژه‌هایی مناسب است؟&lt;br&gt;
خرید کابل شبکه نگزنس برای شبکه‌های اداری، سازمانی، تجاری و پروژه‌هایی که مشخصات فنی، استانداردهای انتقال و قابلیت اطمینان اهمیت دارند، قابل بررسی است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در انتخاب این برند نیز نباید تنها به نام نگزنس تکیه کرد. تفاوت میان سری‌های مختلف، نوع هادی، ساختار شیلد و روکش می‌تواند بر مناسب بودن کابل برای یک پروژه تأثیر بگذارد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مقایسه کابل شبکه لگراند و نگزنس&lt;br&gt;
برای انتخاب بین کابل شبکه لگراند و نگزنس، بهتر است محصولات هم‌رده و دارای مشخصات فنی مشابه را با یکدیگر مقایسه کنید. مقایسه یک کابل Cat6 UTP با یک کابل Cat6A شیلددار، نتیجه دقیقی درباره برتری برندها به دست نمی‌دهد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;معیار مقایسهکابل شبکه لگراندکابل شبکه نگزنسزمینه فعالیتتجهیزات برق و شبکه و زیرساخت کابل‌کشیکابل و راهکارهای زیرساخت ارتباطیتنوع کابل شبکهمدل‌های مختلف Cat6 و Cat6A و ساختارهای متفاوت، بسته به سریمدل‌های مختلف Cat6 و Cat6A و ساختارهای متفاوت، بسته به سریکابل UTPموجود در برخی مدل‌هاموجود در برخی مدل‌هاکابل شیلددارموجود در مدل‌های مشخصموجود در مدل‌های مشخصروکش LSZHدر مدل‌های مشخصدر مدل‌های مشخصهادی مسیباید در مشخصات مدل تأیید شودباید در مشخصات مدل تأیید شودعملکرد شبکهوابسته به مشخصات مدل و کیفیت اجرای کابل‌کشیوابسته به مشخصات مدل و کیفیت اجرای کابل‌کشیقیمتوابسته به مدل، اصالت، متراژ و شرایط عرضهوابسته به مدل، اصالت، متراژ و شرایط عرضهمناسب بودن برای پروژهتابع نیاز فنی و بودجه پروژهتابع نیاز فنی و بودجه پروژه&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;نتیجه مقایسه: نمی‌توان به‌صورت کلی گفت کابل شبکه لگراند همیشه بهتر از نگزنس است یا برعکس. اگر دو کابل دارای رده، ساختار، جنس هادی، مشخصات انتقال و طبقه‌بندی ایمنی یکسان باشند، تصمیم نهایی باید بر اساس مستندات فنی، اصالت کالا، شرایط تأمین و قیمت واقعی آن‌ها گرفته شود.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;کابل شبکه لگراند بهتر است یا نگزنس؟&lt;br&gt;
پاسخ این سؤال به نوع پروژه شما بستگی دارد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر برای یک شبکه اداری یا تجاری کابل‌کشی می‌کنید: ابتدا نیاز به Cat6 یا Cat6A، نوع شیلد و مشخصات روکش را مشخص کنید. سپس مدل‌های هم‌رده لگراند و نگزنس را از نظر قیمت و مشخصات فنی مقایسه کنید.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر پروژه به کابل‌کشی شیلددار نیاز دارد: مدل‌های F/UTP، U/FTP یا S/FTP هر دو برند را بررسی کنید. انتخاب نوع شیلد باید با شرایط نویز محیط و تجهیزات اتصال سازگار باشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر ایمنی در برابر آتش اهمیت بالایی دارد: تنها به نام برند یا عبارت LSZH اکتفا نکنید. طبقه‌بندی حریق، مستندات محصول و الزامات پروژه را بررسی کنید.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر قیمت برایتان اولویت دارد: قیمت کابل شبکه لگراند و نگزنس را برای مدل‌هایی با مشخصات فنی یکسان مقایسه کنید. ارزان‌تر بودن یک مدل، در صورتی که مشخصات موردنیاز پروژه را تأمین کند، می‌تواند مزیت اقتصادی باشد؛ اما کاهش قیمت از طریق خرید کابل غیراستاندارد یا دارای هادی نامناسب، ممکن است هزینه‌های بیشتری در آینده ایجاد کند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;قیمت کابل شبکه لگراند و نگزنس چگونه تعیین می‌شود؟&lt;br&gt;
قیمت کابل شبکه به عوامل متعددی وابسته است و نمی‌توان برای تمام مدل‌های یک برند، قیمت ثابتی در نظر گرفت.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت عبارت‌اند از:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;رده کابل، مانند Cat6 یا Cat6A&lt;br&gt;
نوع ساختار، مانند UTP یا F/UTP&lt;br&gt;
جنس و قطر هادی&lt;br&gt;
نوع روکش و طبقه‌بندی ایمنی&lt;br&gt;
متراژ بسته‌بندی و حجم سفارش&lt;br&gt;
اصالت کالا و شرایط تأمین&lt;br&gt;
موجودی بازار و تغییرات نرخ ارز&lt;br&gt;
به همین دلیل، برای مقایسه دقیق قیمت کابل شبکه لگراند با نگزنس باید مدل‌های هم‌رده را انتخاب کرد. مقایسه قیمت یک کابل Cat6 UTP با کابل Cat6A شیلددار، بدون توجه به تفاوت‌های فنی، می‌تواند تصمیم خرید را گمراه‌کننده کند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در سفارش‌های عمده نیز بهتر است قیمت هر متر کابل، متراژ واقعی بسته‌بندی، مشخصات فنی و شرایط تحویل را به‌صورت جداگانه بررسی کنید.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;چگونه کابل شبکه اصلی لگراند و نگزنس را تشخیص دهیم؟&lt;br&gt;
در بازار تجهیزات شبکه، بررسی اصالت کالا اهمیت زیادی دارد؛ به‌خصوص زمانی که قصد خرید متراژ بالا برای یک پروژه سازمانی را دارید.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;برای کاهش ریسک خرید، این موارد را بررسی کنید:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مشخصات درج‌شده روی روکش کابل و بسته‌بندی&lt;br&gt;
کد محصول و تطبیق آن با مستندات رسمی سازنده&lt;br&gt;
رده کابل، جنس هادی و نوع روکش&lt;br&gt;
متراژ درج‌شده و نشانه‌های ردیابی محصول، در صورت وجود&lt;br&gt;
فاکتور خرید و اعتبار تأمین‌کننده&lt;br&gt;
امکان ارائه دیتاشیت و مدارک فنی محصول&lt;br&gt;
در صورت اجرای پروژه حساس، بهتر است پیش از نصب کامل، نمونه کابل را بررسی و پس از اجرا، لینک کابل‌کشی را با تجهیزات تست مناسب ارزیابی کنید. ظاهر مناسب یا درج نام برند روی روکش، به‌تنهایی برای تأیید اصالت و عملکرد کابل کافی نیست.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;خرید کابل شبکه لگراند و نگزنس از آی‌تی شبکه&lt;br&gt;
برای خرید کابل شبکه، علاوه بر برند و مشخصات فنی، باید به موجودی واقعی، تناسب محصول با پروژه و دریافت مشاوره پیش از سفارش توجه کرد. انتخاب اشتباه کابل ممکن است هزینه خرید را افزایش دهد یا باعث شود زیرساخت اجراشده پاسخ‌گوی نیاز شبکه نباشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در آی‌تی شبکه می‌توانید برای انتخاب کابل شبکه متناسب با پروژه خود، مشخصات فنی و نیازهای اجرایی را بررسی کنید. پیش از خرید، بهتر است اطلاعاتی مانند رده کابل، متراژ موردنیاز، نوع نصب، نیاز به شیلد و الزامات ایمنی را مشخص کنید تا گزینه‌های مناسب‌تری در اختیار داشته باشید.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;چه قصد خرید کابل شبکه لگراند را داشته باشید و چه کابل شبکه نگزنس، انتخاب نهایی باید بر اساس مدل دقیق و مشخصات فنی محصول انجام شود؛ نه صرفاً نام برند یا قیمت اولیه.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;سؤالات متداول درباره خرید کابل شبکه&lt;br&gt;
کابل شبکه لگراند بهتر است یا نگزنس؟&lt;br&gt;
هر دو برند محصولات متنوعی برای کابل‌کشی شبکه عرضه می‌کنند. برتری مطلق یکی نسبت به دیگری قابل تعمیم به تمام مدل‌ها نیست و باید مشخصات فنی، اصالت، قیمت و نیاز پروژه بررسی شود.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;برای شبکه اداری کابل شبکه Cat6 بهتر است یا Cat6A؟&lt;br&gt;
برای بسیاری از شبکه‌های گیگابیتی، Cat6 کافی است. اگر به شبکه ۱۰ گیگابیتی و حاشیه عملکرد بیشتر در زیرساخت نیاز دارید، Cat6A را بررسی کنید. انتخاب نهایی به تجهیزات و استاندارد طراحی پروژه بستگی دارد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;آیا کابل شبکه شیلددار همیشه بهتر از UTP است؟&lt;br&gt;
خیر. کابل شیلددار برای شرایطی که کنترل نویز اهمیت دارد مفید است، اما باید به‌درستی نصب و به تجهیزات سازگار متصل شود. در بسیاری از محیط‌های اداری معمولی، کابل UTP مناسب است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;کابل شبکه LSZH چه تفاوتی با PVC دارد؟&lt;br&gt;
LSZH در شرایط آتش‌سوزی دود کمتر و گازهای اسیدی کمتری تولید می‌کند. انتخاب آن باید بر اساس الزامات ایمنی ساختمان و مشخصات دقیق محصول انجام شود.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;هنگام خرید کابل شبکه به چه نکته‌ای بیشتر توجه کنیم؟&lt;br&gt;
جنس هادی، رده کابل، نوع شیلد، مشخصات روکش، اصالت کالا و تناسب آن با نیاز شبکه از مهم‌ترین معیارها هستند. پس از آن، قیمت و شرایط تأمین را مقایسه کنید.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;برای خرید عمده کابل شبکه چه اطلاعاتی لازم است؟&lt;br&gt;
رده کابل، برند و مدل موردنظر، نوع شیلد، نوع روکش، متراژ کل، محل نصب و زمان تحویل را مشخص کنید. این اطلاعات به مقایسه دقیق‌تر قیمت و انتخاب محصول مناسب کمک می‌کنند.&lt;/p&gt;

</description>
      <category>legrand</category>
      <category>nexans</category>
    </item>
    <item>
      <title>Cisco Switch Repair: Common Problems, Troubleshooting and Solutions</title>
      <dc:creator>sirus kiani</dc:creator>
      <pubDate>Thu, 08 Oct 2026 07:24:42 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/cisco-switch-repair-common-problems-troubleshooting-and-solutions-5aih</link>
      <guid>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/cisco-switch-repair-common-problems-troubleshooting-and-solutions-5aih</guid>
      <description>&lt;p&gt;What Is Cisco Switch Repair?&lt;br&gt;
Common Cisco Switch Problems&lt;br&gt;
Cisco switch not powering on&lt;br&gt;
Cisco switch not booting&lt;br&gt;
Boot loop&lt;br&gt;
ROMMON mode&lt;br&gt;
Port failure&lt;br&gt;
Port flapping&lt;br&gt;
PoE failure&lt;br&gt;
Power supply failure&lt;br&gt;
Fan failure&lt;br&gt;
Overheating&lt;br&gt;
SFP/uplink problems&lt;br&gt;
IOS and Flash problems&lt;br&gt;
Unexpected reboot&lt;br&gt;
Stack problems&lt;br&gt;
Cisco Switch Port Repair&lt;br&gt;
Cisco PoE Switch Repair&lt;br&gt;
Cisco Switch Power Supply Repair&lt;br&gt;
Cisco Switch Fan and Overheating Problems&lt;br&gt;
Cisco Switch IOS and Boot Problems&lt;br&gt;
Cisco Switch SFP and Uplink Problems&lt;br&gt;
Cisco Switch Repair by Model&lt;br&gt;
Cisco 2960 / 2960X&lt;br&gt;
Cisco 3560&lt;br&gt;
Cisco 3750&lt;br&gt;
Cisco 3850&lt;br&gt;
Cisco 9200&lt;br&gt;
Cisco 9300&lt;br&gt;
How a Cisco Switch Is Diagnosed and Repaired&lt;br&gt;
Hardware Repair vs. Software Troubleshooting&lt;br&gt;
Is Cisco Switch Repair Worth It?&lt;br&gt;
When Should a Cisco Switch Be Repaired or Replaced?&lt;br&gt;
Frequently Asked Questions About Cisco Switch Repair&lt;br&gt;
Common Cisco Switch Problems(&lt;a href="https://itshabake.com/cisco-repair/" rel="noopener noreferrer"&gt;تعمیر سوییچ سیسکو&lt;/a&gt;)&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;*&lt;em&gt;1. Cisco Switch Not Powering On&lt;br&gt;
*&lt;/em&gt;&lt;br&gt;
One of the most common hardware problems is a Cisco switch that does not power on at all. In this situation, the front-panel LEDs may remain completely off and the switch may show no signs of activity.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Possible causes include:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Failed power supply&lt;br&gt;
Damaged power input circuit&lt;br&gt;
Blown fuse or protection component&lt;br&gt;
Failed capacitors or power components&lt;br&gt;
Short circuit on the mainboard&lt;br&gt;
Internal hardware failure&lt;br&gt;
Damage caused by power surges&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Before replacing the switch, the power source, power cable and external power supply should be checked. If the problem is inside the switch, further testing of the power and mainboard circuits is required.&lt;/p&gt;

</description>
      <category>ai</category>
      <category>programming</category>
    </item>
    <item>
      <title>سوئیچ سیسکو 9200؛ بررسی فنی، کاربرد و مقایسه مدل‌های C9200L</title>
      <dc:creator>sirus kiani</dc:creator>
      <pubDate>Thu, 01 Oct 2026 09:13:18 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/swyych-syskhw-9200-brrsy-fny-khrbrd-w-mqysh-mdlhy-c9200l-mpo</link>
      <guid>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/swyych-syskhw-9200-brrsy-fny-khrbrd-w-mqysh-mdlhy-c9200l-mpo</guid>
      <description>&lt;p&gt;&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/active/switches/switches-cisco/cisco-9200/" rel="noopener noreferrer"&gt;سوئیچ‌های سیسکو 9200 &lt;/a&gt;از خانواده Catalyst 9200 یکی از سری‌های مهم سوئیچ‌های مدیریتی سیسکو برای شبکه‌های سازمانی، شرکت‌ها، شعب، مراکز آموزشی و زیرساخت‌های شبکه هستند. این خانواده برای ارائه قابلیت‌های مدیریتی و امنیتی در شبکه‌های Access طراحی شده و در مدل‌های مختلف با پورت‌های 24 و 48 عددی، قابلیت PoE+ و آپلینک‌های 1 و 10 گیگابیتی عرضه شده است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;&lt;a href="https://media2.dev.to/dynamic/image/width=800%2Cheight=%2Cfit=scale-down%2Cgravity=auto%2Cformat=auto/https%3A%2F%2Fdev-to-uploads.s3.us-east-2.amazonaws.com%2Fuploads%2Farticles%2Fd9121dpkhjiv6efi2vvp.jpg" class="article-body-image-wrapper"&gt;&lt;img src="https://media2.dev.to/dynamic/image/width=800%2Cheight=%2Cfit=scale-down%2Cgravity=auto%2Cformat=auto/https%3A%2F%2Fdev-to-uploads.s3.us-east-2.amazonaws.com%2Fuploads%2Farticles%2Fd9121dpkhjiv6efi2vvp.jpg" alt=" " width="641" height="360"&gt;&lt;/a&gt;&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در میان مدل‌های این خانواده، سری C9200L نسخه‌ای با آپلینک ثابت است. حرف L در نام مدل به Fixed Uplink بودن این سری اشاره دارد؛ یعنی برخلاف مدل‌های C9200، امکان تعویض ماژول آپلینک وجود ندارد و نوع و سرعت آپلینک از ابتدا در خود دستگاه مشخص شده است. Cisco برای مدل‌های C9200L از معماری UADP 2.0 mini استفاده کرده و این مدل‌ها از فناوری StackWise-80 برای استک کردن سوئیچ‌ها پشتیبانی می‌کنند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;سوئیچ Cisco Catalyst 9200 چه کاربردی دارد؟&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;سوئیچ‌های Catalyst 9200 برای لایه Access شبکه‌های سازمانی طراحی شده‌اند؛ جایی که کامپیوترها، تلفن‌های IP، اکسس‌پوینت‌ها، دوربین‌ها، پرینترها و سایر تجهیزات شبکه به سوئیچ متصل می‌شوند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;بسته به مدل انتخابی، پورت‌های Downlink می‌توانند فقط برای انتقال دیتا استفاده شوند یا از PoE+ برای تأمین برق تجهیزات متصل نیز پشتیبانی کنند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های سری C9200L مورد بررسی در این مقاله دارای پورت‌های Downlink از نوع 10/100/1000 Ethernet هستند. بنابراین پورت‌های اصلی این مدل‌ها تا سرعت 1Gbps را پشتیبانی می‌کنند. تفاوت مهم بین مدل‌های 4G و 4X در قسمت آپلینک دستگاه است:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های 4G دارای 4 آپلینک ثابت 1Gbps هستند.&lt;br&gt;
مدل‌های 4X دارای 4 آپلینک ثابت 1/10Gbps هستند.&lt;br&gt;
به همین دلیل مدل‌های 4X برای شبکه‌هایی که ارتباط بین Access Switch و Core یا Distribution Switch با سرعت بالاتر از 1Gbps مورد نیاز است، انعطاف بیشتری در طراحی شبکه ایجاد می‌کنند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;معنی حروف و اعداد در مدل‌های Cisco C9200L&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;برای درک تفاوت مدل‌های مختلف، ابتدا باید نام‌گذاری آنها را بشناسیم.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;تفاوت مدل‌های T و P در Cisco 9200L&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در این خانواده، حرف T و P است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های T؛ بدون PoE&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های زیر در گروه Data Only قرار می‌گیرند:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;&lt;a href="https://itshabake.com/product/c9200l-24t-4g-brand-new/" rel="noopener noreferrer"&gt;C9200L-24T-4G-E&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/c9200l-48t-4g-e/" rel="noopener noreferrer"&gt;C9200L-48T-4G-E&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/c9200l-24t-4x-e/" rel="noopener noreferrer"&gt;C9200L-24T-4X-E&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/c9200l-48t-4x-e/" rel="noopener noreferrer"&gt;C9200L-48T-4X-E&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
این سوئیچ‌ها برای اتصال تجهیزات شبکه‌ای که منبع تغذیه مستقل دارند مناسب هستند؛ مانند کامپیوترها، سرورها، پرینترها، برخی تجهیزات ذخیره‌سازی و سایر تجهیزات شبکه.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;این مدل‌ها از PoE پشتیبانی نمی‌کنند و به همین دلیل منبع تغذیه 125 واتی دارند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های P؛ دارای PoE+&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های زیر دارای PoE+ هستند:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;&lt;a href="https://itshabake.com/product/c9200l-24p-4g-e/" rel="noopener noreferrer"&gt;C9200L-24P-4G-E&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/c9200l-48p-4g-e/" rel="noopener noreferrer"&gt;C9200L-48P-4G-E&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/c9200l-24p-4x-e/" rel="noopener noreferrer"&gt;C9200L-24P-4X-E&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/c9200l-48p-4x-e-brand-new/" rel="noopener noreferrer"&gt;C9200L-48P-4X-E&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
PoE+ برای تجهیزاتی مانند تلفن IP، اکسس‌پوینت، دوربین مداربسته و برخی تجهیزات IoT کاربرد دارد و استاندارد IEEE 802.3at را پشتیبانی می‌کند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در مدل‌های 24 پورتی، با استفاده از منبع تغذیه مناسب و منبع تغذیه افزونه، حداکثر بودجه PoE به 740 وات می‌رسد. این مقدار برای مدل‌های 48 پورتی به 1440 وات می‌رسد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;البته یک نکته مهم در خرید مدل PoE این است که توان PoE قابل استفاده فقط به نام مدل بستگی ندارد و به منبع تغذیه نصب‌شده نیز وابسته است. برای مثال C9200L-24P-4G با منبع تغذیه اصلی 600W، در حالت تک‌منبع 370W بودجه PoE دارد و با منبع تغذیه دوم به 740W می‌رسد. در مدل 48P نیز مقدار پایه 740W و با منبع تغذیه افزونه 1440W است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;تفاوت مدل‌های 4G و 4X در سوئیچ Cisco 9200L&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;این تفاوت از نظر طراحی شبکه اهمیت زیادی دارد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های 4G&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;C9200L-24T-4G-E&lt;br&gt;
C9200L-24P-4G-E&lt;br&gt;
C9200L-48T-4G-E&lt;br&gt;
C9200L-48P-4G-E&lt;br&gt;
دارای 4 آپلینک ثابت 1Gbps هستند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;این مدل‌ها برای شبکه‌هایی مناسب هستند که ارتباط Uplink آنها به 1Gbps محدود است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های 4X&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;C9200L-24T-4X-E&lt;br&gt;
C9200L-24P-4X-E&lt;br&gt;
C9200L-48T-4X-E&lt;br&gt;
C9200L-48P-4X-E&lt;br&gt;
دارای 4 آپلینک ثابت با قابلیت 1/10Gbps هستند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Write on Medium&lt;br&gt;
بنابراین اگر قرار است ترافیک تعداد زیادی کاربر، Access Point، سرور یا سایر تجهیزات از طریق Uplink به سوئیچ بالادستی منتقل شود، آپلینک‌های 10Gbps می‌توانند گلوگاه Uplink را نسبت به مدل‌های 4G کاهش دهند. Cisco این چهار پورت را به‌صورت Fixed Uplink در مدل‌های C9200L ارائه می‌کند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مقایسه 24 پورت و 48 پورت&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;تفاوت 24 و 48 پورت بیشتر به ظرفیت مورد نیاز شبکه مربوط می‌شود.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;C9200L-24&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های 24 پورتی برای شبکه‌هایی که تعداد تجهیزات متصل کمتر است مناسب هستند و در نسخه‌های T و P و همچنین 4G و 4X عرضه می‌شوند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;برای مثال:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;C9200L-24T-4X-E&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;24 پورت گیگابیتی دیتا و 4 آپلینک 1/10G دارد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در حالی که:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;C9200L-24P-4X-E&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;همان تعداد پورت Downlink را دارد اما قابلیت PoE+ نیز به آن اضافه شده است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;C9200L-48&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های 48 پورتی زمانی کاربرد دارند که تعداد تجهیزات شبکه بیشتر باشد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;برای مثال:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;C9200L-48P-4X-E&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;دارای 48 پورت گیگابیتی PoE+ و 4 آپلینک 1/10G است و می‌تواند برای شبکه‌هایی که تعداد زیادی تلفن IP، Access Point یا تجهیزات PoE دارند مورد استفاده قرار گیرد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;معماری فنی Cisco Catalyst 9200L&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;یکی از بخش‌های مهم سری Catalyst 9200 استفاده از معماری UADP 2.0 است. مدل‌های C9200L استاندارد از UADP 2.0 mini ASIC استفاده می‌کنند و این معماری برای انجام پردازش‌های Switching و قابلیت‌های نرم‌افزاری شبکه در این خانواده به کار رفته است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;سری C9200L همچنین از StackWise-80 پشتیبانی می‌کند. در طراحی StackWise، چند سوئیچ می‌توانند به‌صورت یک واحد منطقی مدیریت شوند و Cisco امکان ترکیب حداکثر 8 سوئیچ فیزیکی را در یک Stack برای خانواده Catalyst 9200 ذکر کرده است. پهنای باند StackWise در مدل‌های Fixed مانند C9200L برابر 80Gbps است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;این قابلیت برای شبکه‌هایی که نیاز به افزایش تعداد پورت‌ها، مدیریت ساده‌تر و افزونگی در سطح سوئیچ دارند اهمیت دارد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;قابلیت PoE+ در سوئیچ‌های Cisco 9200L&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;یکی از دلایل استفاده از مدل‌های P در سری 9200، امکان انتقال هم‌زمان دیتا و برق روی کابل شبکه است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در یک شبکه سازمانی، با استفاده از سوئیچ PoE+ می‌توان تجهیزاتی مانند:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;تلفن‌های IP&lt;br&gt;
Access Point&lt;br&gt;
دوربین‌های تحت شبکه&lt;br&gt;
تجهیزات IoT&lt;br&gt;
برخی تجهیزات کنترل دسترسی&lt;br&gt;
را بدون نیاز به آداپتور برق جداگانه به شبکه متصل کرد.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Cisco برای Catalyst 9200 قابلیت‌هایی مانند Perpetual PoE و Fast PoE را نیز ارائه کرده است. Perpetual PoE کمک می‌کند برق تجهیزات PoE در هنگام Reload شدن سوئیچ حفظ شود و Fast PoE نیز باعث می‌شود تجهیزات متصل پس از بازگشت برق سریع‌تر تغذیه شوند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;منبع تغذیه در مدل‌های مختلف C9200L&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های T به دلیل نداشتن PoE از منبع تغذیه PWR-C5–125WAC استفاده می‌کنند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های 24 پورتی P دارای منبع تغذیه PWR-C5–600WAC هستند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;مدل‌های 48 پورتی P نیز به دلیل نیاز به توان بالاتر از PWR-C5–1KWAC استفاده می‌کنند. Cisco برای مدل‌های C9200L امکان منبع تغذیه افزونه را نیز در نظر گرفته است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;این موضوع هنگام خرید سوئیچ PoE بسیار مهم است، زیرا ممکن است دو دستگاه با یک نام مدل یکسان، بسته به پیکربندی منبع تغذیه، بودجه PoE متفاوتی در اختیار داشته باشند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;کدام مدل Cisco 9200L برای شبکه شما مناسب است؟&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;انتخاب مدل را می‌توان به چهار سؤال ساده تبدیل کرد:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;آیا به PoE نیاز دارید؟&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر قرار است تلفن IP، دوربین یا Access Point مستقیماً از سوئیچ برق بگیرد، باید سراغ مدل‌های P بروید.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر PoE مورد نیاز نیست، مدل‌های T گزینه مربوط به شبکه‌های Data Only هستند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;به 24 پورت نیاز دارید یا 48 پورت؟&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر تعداد تجهیزات شبکه کمتر است، مدل 24 پورتی کافی است.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر تعداد پورت‌های مورد نیاز بیشتر است یا قصد توسعه شبکه را دارید، مدل 48 پورتی ظرفیت بیشتری ارائه می‌کند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;آپلینک 1Gbps کافی است یا 10Gbps نیاز دارید؟&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;در صورتی که چهار آپلینک 1Gbps برای طراحی شبکه کافی باشد، مدل‌های 4G مناسب این سناریو هستند.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;اگر قرار است Access Switch با سرعت بالاتر به Core یا Distribution متصل شود، مدل‌های 4X با چهار آپلینک 1/10Gbps گزینه‌ای متفاوت از نظر ظرفیت Uplink هستند.&lt;/p&gt;

</description>
    </item>
    <item>
      <title>yealink</title>
      <dc:creator>sirus kiani</dc:creator>
      <pubDate>Tue, 27 May 2025 15:33:45 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/yealink-1bfj</link>
      <guid>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/yealink-1bfj</guid>
      <description>&lt;p&gt;&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;فروشگاه اینترنتی تلفن یالینک&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;خرید تلفن یالینک با ارسال رایگان&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;لیست قیمت عمده تلفن یالینک&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;تلفن یالینک اصل با گارانتی&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;تلفن یالینک ارزان قیمت&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;خرید تلفن یالینک اینترنتی&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;تلفن یالینک&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;قیمت تلفن yealink&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;نمایندگی yealink&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;نمایندگی تلفن yealink&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;نمایندگی یالینک&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/voip/ip-phone/yealink-ip-phone/" rel="noopener noreferrer"&gt;گوشی yealink&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/t31p/" rel="noopener noreferrer"&gt;بهترین تلفن یالینک برای دفتر کار &lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/t31p/" rel="noopener noreferrer"&gt;تلفن یالینک برای مرکز تماس &lt;/a&gt;&lt;br&gt;
&lt;a href="https://itshabake.com/product/t31p/" rel="noopener noreferrer"&gt;تلفن یالینک مناسب برای هتل‌ها &lt;/a&gt;&lt;/p&gt;

</description>
    </item>
    <item>
      <title>Huawei HG8245Q2 Fiber Optic Modem with 4 Gig Ports and 2dB Dual Band Antenna:</title>
      <dc:creator>sirus kiani</dc:creator>
      <pubDate>Mon, 19 May 2025 09:51:23 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/huawei-hg8245q2-fiber-optic-modem-with-4-gig-ports-and-2db-dual-band-antenna-31am</link>
      <guid>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/huawei-hg8245q2-fiber-optic-modem-with-4-gig-ports-and-2db-dual-band-antenna-31am</guid>
      <description>&lt;p&gt;Huawei EchoLife HG8245Q2 Fiber Optic Modem is one of the powerful and widely used equipment of Huawei, which uses GPON technology to provide high-speed Internet access for home users and small businesses. You can purchase this high-quality modem with a 12-month warranty from the IT Network Equipment Store. To connect the fiber optic cable to this fiber optic modem, you need a fiber optic patch cord.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;As mentioned, the &lt;a href="https://itshabake.com/product/hg8245q2/" rel="noopener noreferrer"&gt;Huawei HG8245Q2&lt;/a&gt; fiber optic modem is one of the most up-to-date modems from Huawei and one of the main modems recommended by the Iranian Telecommunications Company as a fiber optic modem (GPON), which is equipped with 4 Ethernet ports of type 10/100/1000 and 1 FXS port. The fiber optic port of this device is UPC blue and provides the user with good download speed.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;The Huawei HG8245Q2 fiber optic modem is equipped with WIFI with two internal 2 dB antennas and is dual and provides good coverage to network administrators as an access point for medium environments.&lt;br&gt;
WiFi capabilities and wireless coverage of the Huawei Q2 modem:&lt;br&gt;
This device supports dual-band WiFi, which uses the 2.4 GHz band for better coverage and the 5 GHz band for greater speed and higher stability.&lt;a href="https://itshabake.com/product/hg8245q2/" rel="noopener noreferrer"&gt;مودم q2&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
The nominal WiFi speed can reach up to 1.2 Gbps, which provides a very fast user experience for HD video playback and heavy data transfer. Please note that this number is a theoretical and ideal number that can only be achieved under special laboratory conditions and the Iranian Internet situation will definitely not support that speed.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Status of hardware ports in Huawei Q2 modem: &lt;a href="https://itshabake.com/product-category/ont-modem/" rel="noopener noreferrer"&gt;مودم فیبر نوری&lt;/a&gt;&lt;br&gt;
The Q2 modem has 4 ports with a speed of 1000 (Gigabit Ethernet) for connecting to network equipment via network cable.&lt;br&gt;
2 POTS ports for providing new generation telephone services.&lt;br&gt;
1 USB port that can be used for printer sharing or data storage.&lt;/p&gt;

</description>
      <category>gpon</category>
      <category>huawei</category>
      <category>q2</category>
      <category>modem</category>
    </item>
    <item>
      <title>کابل شبکه اوت دور outdoor نگزنس Cat6 SFTP تست پرمننت و چنل روکش PVC حلقه 305 متری :</title>
      <dc:creator>sirus kiani</dc:creator>
      <pubDate>Fri, 16 May 2025 19:23:40 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/khbl-shbkhh-wt-dwr-outdoor-ngzns-cat6-sftp-tst-prmnnt-w-chnl-rwkhsh-pvc-hlqh-305-mtry--45l5</link>
      <guid>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/khbl-shbkhh-wt-dwr-outdoor-ngzns-cat6-sftp-tst-prmnnt-w-chnl-rwkhsh-pvc-hlqh-305-mtry--45l5</guid>
      <description>&lt;p&gt;کمپانی نگزنس یک شرکت معتبر فرانسوی  با قدمت بیش از 100 سال در زمینه تولید تجهیزات پسیو شبکه می باشد . یکی از تولیدات اصلی این شرکت در زمینه تولید تجهیزات شبکه ، تولید انواع &lt;a href="https://itshabake.com/product/cat-6sftp-outdoor-chan-per/" rel="noopener noreferrer"&gt;کابل شبکه اوت دور&lt;/a&gt; می باشد . کابل شبکه اوت دور outdoor نگزنس Cat6 SFTP تست پرمننت و چنل روکش PVC حلقه 305 متری یک کابل  فویلدار و شیلد دار می باشد  و به جهت استفاده در محیط های پر نویز  و صنعتی توصیه می شود  این کابل مقاومت بیشتری در برابر اشعه uv و نور مستقیم خورشید و رطوبت هوا دارد بنابرین بهترین گزینه برای استفاده در محیط های بیرونی پر تنش می باشد و مقاومت فیزیکی خوبی را از خود نشان میدهد . شما برای استفاده از این کابل ملزم به استفاده از کیستون و پچ پنل  و سوکت شبکه مناسب کابل های sftp هستید . قیمت کابل cat6 sftp outdoor بستگی به جنس روکش و متراژ آن دارد .  این کابل شبکه اوت دور دارای دو رو کش پلی اتیلن و pvc بوده و رنگ آن سیاه رنگ می باشد . این کابل یک کابل با کیفیت بوده که تست چنل و پرمننت فلوک را در طول استاندارد 90 متر به خوبی پاس می نماید . کابل شبکه اوت دور outdoor نگزنس Cat6 SFTP معمولاً در سیستم‌های دوربین‌های مداربسته خارج از ساختمان مانند دوربین های اسپید دام و PTZ و یا اتصال بین چند ساختمان به عنوان آپ لینک و یا برای اتصال تجهیزات نصب‌شده در فضای باز مانند دکل‌ها، پنل‌های خورشیدی یا تابلوهای هوشمند است. &lt;/p&gt;

&lt;p&gt;&lt;a href="https://itshabake.com/product/cat-6sftp-outdoor-chan-per/" rel="noopener noreferrer"&gt;https://itshabake.com/product/cat-6sftp-outdoor-chan-per/&lt;/a&gt;&lt;/p&gt;

</description>
    </item>
    <item>
      <title>what is the network rack(cabinet)?</title>
      <dc:creator>sirus kiani</dc:creator>
      <pubDate>Sat, 10 May 2025 07:13:07 +0000</pubDate>
      <link>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/what-is-the-network-rackcabinet-1e7c</link>
      <guid>https://dev.to/sirus_kiani_ff6a85ee1ce13/what-is-the-network-rackcabinet-1e7c</guid>
      <description>&lt;p&gt;When you decide to set up a network for your company or organization, the first thing you will include on your shopping list is the &lt;a href="https://itshabake.com/product-category/all-products/passive/rack/tower-rack/" rel="noopener noreferrer"&gt;network rack&lt;/a&gt;. The network rack is one of the main elements of the computer network infrastructure that is used to organize and manage expensive network equipment such as network switches, Cisco routers, fiber optic modems, and storage devices. This equipment is usually placed inside a metal cabinet that, in addition to creating order, also provides physical security for the devices. You may think that the rack is just a simple box, but in reality, racks have many capabilities, including better cable management, the ability to install cooling and air circulation systems, and even protection of equipment against environmental damage such as high humidity or fire. These racks usually have rack accessories, including various types of rack trays and fans, rack cable holders, and rack power modules. The following is an introduction to the types of racks and their accessories and the benefits of each.&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Minimize Information&lt;br&gt;
Types of Network Racks and Their Differences&lt;br&gt;
Network racks are designed in different types, each suitable for a specific use:&lt;/p&gt;

&lt;p&gt;Wall Racks:&lt;br&gt;
Wall racks are suitable for small spaces, such as companies with limited space and few equipment. Usually, the size of these racks is smaller and can be found in the market from 4 units to 12 units.&lt;br&gt;
Standing Racks:&lt;br&gt;
Standing racks are designed for larger companies and can accommodate a larger number of equipment. The sizes of these racks can be found in the Iranian market from 12 units to 42 units.&lt;br&gt;
Outdoor Rack:&lt;br&gt;
Outdoor racks are designed for use in outdoor environments. Their main features include being waterproof and dustproof. Outdoor racks are usually made of stainless steel and are suitable for installation in harsh environmental conditions such as on top of masts or along streets.&lt;br&gt;
Data Center Racks or Server Racks: Server racks are usually designed for data centers and have advanced ventilation and cooling systems. The mesh or honeycomb doors of these racks help in better air flow.&lt;/p&gt;

</description>
      <category>network</category>
      <category>networking</category>
      <category>intranet</category>
    </item>
  </channel>
</rss>
